Blog dla właścicieli zwierząt domowych
Jakie usługi oferuje laboratorium weterynaryjne?
Posiadanie zwierzaka to ogromna odpowiedzialność. Wymaga niezwykłej troski, a w tym zadbania o zdrowie swojego milusińskiego. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego miejsca, a w tym laboratorium weterynaryjnego, w którym profesjonaliści zatroszczą się o zdrowie pupila, jest niezwykle istotny. Ważne jest między innymi to, by w danej placówce wykonywane były kompleksowe badania. Sprawdź, jakie usługi świadczą laboratoria dla zwierząt. Zapraszamy Cię do przeczytania naszego wpisu.
Jakie są symptomy bólu u psów?
Uważna obserwacja psa jest podstawą komunikacji z czworonogiem. Ponieważ ten nie może nam słownie wyrazić, co czuje oraz czego potrzebuje, musimy nauczyć się odczytywać to z jego mowy ciała. Wielu właścicieli doskonale wie, kiedy ich futrzasty przyjaciel chce się bawić czy jeść. Warto także poznać sygnały, które mogą świadczyć o tym, że pies potrzebuje pomocy lekarza weterynarii. Dzięki temu od razu zareagujemy właściwie. Czym objawia się odczuwanie przez psa bólu?
Wykąp psa wygodnie - samoobsługowa stacja do Waszej dyspozycji
Każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga pragnie jak najlepiej opiekować się swoim psem. Jedną z niezbędnych czynności pielęgnacyjnych są kąpiele. Można przeprowadzać je w domu, u psiego fryzjera albo wykorzystując praktyczną automatyczną myjnię dla psów. Myjnia jest bardzo uniwersalna, może z niej korzystać właściciel psa dowolnej wielkości i rasy.
Jakie są objawy grzybicy skóry u psów i kotów?
Grzybica skóry jest poważnym schorzeniem, którego nie można lekceważyć. Im szybciej zostanie zauważona, tym łatwiejsze będzie jej wyleczenie. Grzybica skóry jest zoonozą, to znaczy, że jest zaraźliwa dla innych zwierząt jak i ludzi. Najczęściej spotykana jest w dużych skupiskach zwierząt.
Gdzie wykąpać psa - w domu czy u fryzjera?
Kąpiel psa jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych czworonoga. Psy nie dbają aż tak we własnym zakresie o swoje futro, jak mają to w zwyczaju koty. Częstotliwość kąpania psa zależy głównie od jego stylu życia. Psy bardzo aktywne, które chętnie spędzają czas na dworze niezależnie od pogody, będą potrzebować kąpieli częściej, niż te, które spędzają większość czasu w domu.
O czym świadczą kryształy w moczu psa?
Jeżeli zauważysz u swojego psa problemy ze swobodnym oddawaniem moczu np. częste oddawanie moczu w małych porcjach i do tego z krwią. Lub odwrotnie problemy z nie trzymaniem moczu, bezwzględnie należy to sprawdzić. Może to być kamica moczowa, która jest jedną z wielu przyczyn problemów urologicznych.
Problemy stomatologiczne u zwierząt
Nie każdy właściciel domowego zwierzaka zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia higiena jamy ustnej i możliwe problemy natury stomatologicznej nie dotyczą wyłącznie ludzi, także zwierzęta mogą mieć kłopoty z zębami. Problemy stomatologiczne u naszych psów i kotów są bardzo podobne do dolegliwości, z którymi sami jako pacjenci musimy się mierzyć. Dobrze wiedzieć, jakich kłopotów tego typu możemy spodziewać się u swojego zwierzaka.
Jak ostrzyc psa? Psi fryzjer pomoże
Strzyżenie psa ma wymiar estetyczny i jest zabiegiem, który w założeniu ma ułatwić pielęgnację zwierzęcia. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy pies powinien być strzyżony, a u ras, które tego wymagają, trzeba podchodzić do strzyżenia z rozsądkiem i kierować się zaleceniami pielęgnacyjnymi, wskazanymi przez groomera. A więc kiedy i po co strzyże się psy? Zacznijmy od początku…
Zasadność kastracji i sterylizacji u zwierząt
Kastracja i sterylizacja to dwie procedury chirurgiczne, które mają na celu ubezpłodnienie zwierzaka. Dzięki nim nasz domowy pupil nie stanie się nieoczekiwanie matką lub ojcem nowego miotu szczeniąt albo kociąt. W dzisiejszych czasach, gdy borykamy się z problemem zbyt dużej liczby bezpańskich zwierząt, które najczęściej kończą w przepełnionych schroniskach lub są zaraz po urodzeniu bestialsko topione albo zakopywane, zabieg kastracji wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem umożliwiającym nam skuteczne zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt. Jest to równocześnie sposób na utrzymanie naszego pupila w dobrym zdrowiu aż do późnej starości.
Kiedy udać się ze zwierzęciem do okulisty?
Jeszcze do niedawna w całej Polsce właściciele zwierząt domowych ze wszystkimi problemami zdrowotnymi swoich pupili chodzili do weterynarzy, którzy zajmowali się wszystkim. Powoli jednak sytuacja ta się zmienia. Wielu lekarzy weterynarii zaczyna specjalizować się w konkretnych problemach. Jedną z takich stosunkowo młodych specjalizacji weterynaryjnych jest okulistyka zwierzęca. Nie zawsze jednak wiemy, kiedy powinniśmy odwiedzić zwierzęcego specjalistę od oczu. W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić sytuacje, kiedy powinniśmy się do niego udać, aby ułatwić właścicielom podjęcie decyzji.