Gdzie wykąpać psa - w domu czy u fryzjera?
Kąpiel psa jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych czworonoga. Psy nie dbają aż tak we własnym zakresie o swoje futro, jak mają to w zwyczaju koty. Częstotliwość kąpania psa zależy głównie od jego stylu życia. Psy bardzo aktywne, które chętnie spędzają czas na dworze niezależnie od pogody, będą potrzebować kąpieli częściej, niż te, które spędzają większość czasu w domu.
Korzyści wynikające z mycia psa u fryzjera/groomera
Wizyta czworonoga u fryzjera/groomera jest najlepszym wyjściem. Psi fryzjer jest osobą, która ma wiedzę i doświadczenie w pielęgnacji psiej sierści i skóry. Mycie psa najlepiej połączyć ze strzyżeniem lub wyczesywaniem.
Problemem w przypadku samodzielnego mycia psa może być np. niedokładne wypłukanie szamponu, co może w konsekwencji doprowadzić do podrażnień skóry. Korzystanie z usługi fryzjera jest szczególnie ważne w przypadku psów o specyficznym rodzaju futra np. u owczarka węgierskiego Puli, czy psów z bardzo obfitym podszerstkiem np. Chow Chow, czy szpice. Proces suszenia też nie jest bez znaczenia. W salonach fryzjerskich psy są suszone przy użyciu specjalnej suszarki, z możliwością ustawienia odpowiedniej temperatury jak i natężenia siły strumienia powietrza. Dzięki temu nie tylko suszymy psy, ale też „wydmuchujemy” nadmiar martwych włosów, których nie udało pozbyć się podczas czesania czy kąpieli.
Większość psów nie lubi lub po prostu boi się kąpieli. Cierpliwość, konsekwencja, a także znajomość „mowy ciała psa” pozwala doświadczonemu groomerowi przeprowadzić psa przez ten niekomfortowy proces.
Na kąpiel psa, zapraszamy do psiego fryzjera w Świdniku.
Kiedy należy wykąpać psa w domu?
Są sytuacje, w których lepiej wyczyścić sierść psa w domu. Najczęściej podczas miesięcy zimowych, gdy po powrocie ze spaceru sierść zwierzęcia w szczególności okolica brzucha i łap jest mokra i zabrudzona. Z tego powodu nie ma konieczności kąpania całego psa. Wystarczy wyczyścić i osuszyć zabrudzone fragmenty futerka mokrą szmatką lub spłukać strumieniem czystej wody. Pamiętajmy jednak, że kąpiąc psa w domu a w szczególności jesienią i zimą najlepiej robić to wieczorem. Wilgotny pies nie powinien po kąpieli wychodzić z domu na długie spacery w szczególności kiedy aura na dworze nie sprzyja.