O czym świadczą kryształy w moczu psa?
Jeżeli zauważysz u swojego psa problemy ze swobodnym oddawaniem moczu np. częste oddawanie moczu w małych porcjach i do tego z krwią. Lub odwrotnie problemy z nie trzymaniem moczu, bezwzględnie należy to sprawdzić. Może to być kamica moczowa, która jest jedną z wielu przyczyn problemów urologicznych.
Z jakiej przyczyny w moczu psa pojawiają się kryształy?
Krystauria, czyli wytrącanie się kryształów w obrębie układu moczowego. Skład mineralny kryształów może być różny, a od tego, z jakimi kryształami mamy do czynienia zależy sposób leczenia. Statystycznie najczęściej występują kryształy struwitowe czyli fosforanowo-amonowo-magnezowe. Mogą być również szczawianowe (wapniowe), cystynowe czy moczanowe. Najczęściej kryształy towarzyszą zapaleniu bakteryjnemu w obrębie pęcherza moczowego.
Kryształy odkładają się wokół tzw. rdzenia mineralizacji, którym może być złuszczony nabłonek czy zlep bakterii. Otaczają takie „jądro” nakładając się na siebie w konsekwencji tworzy się piasek, a z tego kamienie.
Gdzie najczęściej zlokalizowane są kamienie?
Najczęściej lokalizują się w obrębie pęcherza moczowego, rzadziej w miedniczkach nerkowych czy moczowodach. Postępująca kamica może doprowadzić do dysurii, czyli zatrzymania oddawania moczu z powodu zatkania dróg moczowych kamieniami.
Pies zaczyna odczuwać ból, a w jego drogach moczowych powstaje stan zapalny. Przyczyną takiego stanu jest ciągłe drażnienie ścian dróg moczowych.
Co można robić, aby przeciwdziałać rozwojowi kamicy moczowej?
Na tworzenie się kryształów w moczu psa bardzo często wpływ ma nieprawidłowa dieta i zbyt mała objętość pobieranej wody. Ważne jest też regularne i częste wychodzenie z nim na spacery, gdyż rzadkie oddawanie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.